Ferraty v Alpách

Ferraty v Alpách

Ferraty jsou vlastně perfektně jištěné turistické cesty v Alpách. Vznikly většinou za 1. světové války, aby se vojáci rychle dostali na kopec.


Je to zpravidla zpevněný chodník, doplněný žebříky a hlavně jistícím ocelovým lanem. Do něj zaháknete 2 karabiny sedáku a postupně se jistíte - přepínáte karabiny při přechodu přes skoby. Měli byste mít i přilbu, v Alpách snadno padá kamení. Ti lepší mají i lezecké rukavice. S ferratovou sadou se vydávají na vysokohorské stezky často i děti. Lze použít i prsní úvaz - prsák, vždyť nebudete padat 20 metrů jako horolezci, ale jen 1 - 2 metry.

Ferratové cesty vám dávají nevšední zážitky, rozhledy a výborně se procvičíte. Naučíte se spoléhat sami na sebe. Ferratová turistika je výborné odreagování a nádherná dovolená i pro nehorolezce.

Alpy jsou velmi zajímavé. Přesto, že se zde setkáváte s mořem štěrku, dále se Alpy i rozpouštějí, naopak rostou. 1 - 2 cm za 100 let. Dolomity jsou pak "spíše české hory". V minulosti "nám patřily", za Rakouska - Uherska, ještě předtím je zde místy prokázáno Slovanské osídlení. Jsme tam vlastně doma. A počet Čechů a české nápisy v restauracích tomu odpovídají.

Ferraty Chodský pes

Na fotce vidíte i speciální české psí plemeno - Chodský pes. Upravený na ferratový pes. A kde jinde, než v srdci Dolomit, na chatě Drei Cienen Hutte.

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz

Souvísející články:
Drei Cinnen neboli Tre cime

 Passo GiauPasso Giau

Via Ferrata Monte Cristallo a Dolomity

 

 

susenky

 

Reklama3 dole

Neverland – zážitkový magazín

Nezávislý magazín o zážitcích, cestování, zážitkové gastronomii, kulturních událostech a festivalovém dění. Tipy a články o jak využít volný čas a jak mít i zážitky  na které se dá vzpomínat.