Valašský mikulášský jarmek

Valašský mikulášský jarmek - Valašské Klobouky

Jako každoročně se bude i letos konat tradiční valašský mikulášský jarmek. Lidé z okolí Valašských Klobouk vědí a již se těší, vždyť se jich tu vždy scházejí tisíce.  

 Přicházejí nejen lidé místní, ale přijíždí lidé s celé republiky, a dokonce i ze zahraničí. Z vlastních zkušeností však doporučuji návštěvu každému, kdo bude mít čas. Bude to určitě moc pěkný výlet.

Valašský mikulášský jarmek - program

Valašský mikulášský jarmek se pořádá na Masarykově náměstí a trvá tři dny, hlavní program je však tradičně v sobotu. Kromě Masarykova náměstí však naleznete další místa s programem, například na místním gymnáziu, staré radnici, v dřevěnici nebo v kulturním domě.

Řemeslníci, lidové tradice i prodejci

Na valašském mikulášském jarmeku se vždy představí několik stovek řemeslníků a prodejců. Celý trh má krásnou adventní atmosféru a všude voní skvělé jídlo a teplé nápoje. Prodejci nabízejí regionální a rukodělné výrobky, z tradičních jídel pak výbornou kyselicu nebo jehněčí. Kromě mnoha prodejních stánků si můžete užít také ukázky starých tradic, poslechnout si lidové soubory a podívat se na výstavu krajových odrůd ovoce nebo výstavu betlémů. Jako každý rok patří k programu průvod čertů, kterým je zahájen prodej ve stáncích. Místní čerti jsou legendou na celé Moravě a postarají se o trochu děsu. Následně se budou náhodně mezi návštěvníky procházet, jak čerti, tak i Mikuláš s andělem.

Jarmek vás přenese o nějaké ty roky zpátky a ačkoli se může stát, že se budete muset místy prodírat davem, budete mít co obdivovat. Uslyšíte příjemnou hudbu a dětský smích. Jarmek se nám v minulosti tak líbil, že jsme se tam vrátili a letos vyrážíme znovu.

 

Doprava na jarmek

Zážitek z jarmeku můžete ještě umocnit, pokud využijete jako dopravu parní lokomotivu Matěj, která vyjíždí z Valašského Meziříčí. Ve vlaku je pak možné potkat hned první družinu Mikuláše, čerta a anděla, kteří odmění všechny děti. Na jarmek můžete dorazit také běžnými vlakovými spoji nebo autobusy. Příjezd autem je komplikovaný zejména problematickým parkováním ve městě. Z vlastní zkušenosti vím, že jsme hledali místo velmi dlouho a doufali jsme, že nikoho neomezíme.

Související články: 

Valašský mikulášský jarmek - Cestovní Server

Klášter Rosa coeli v Dolních Kounicích

susenky

 

Reklama3 dole

Neverland – zážitkový magazín

Nezávislý magazín o zážitcích, cestování, zážitkové gastronomii, kulturních událostech a festivalovém dění. Tipy a články o jak využít volný čas a jak mít i zážitky  na které se dá vzpomínat.