Do Zlína na festival za filmem i za zábavou

ZLÍN FILM FESTIVAL

Zlín, to není jen město obuvi, architektury a zeleně, správní sídlo Zlínského kraje a jihovýchodní Moravy. Je to i místo, které rok co rok hostí významný a oblíbený svátek umění, mezinárodní filmový festival, vůbec nejstarší a největší svého druhu.

Zlín se na týden pravidelně proměňuje ve světovou metropoli filmů pro děti a mládež. Nejinak tomu bude i v letošním roce, od pátku 29. 5. do čtvrtku 4. 6. 2015.

ZLÍN FILM FESTIVAL letos slaví jubilejních 55 let. Na Kudlově, na kopci nad Zlínem, se filmy natáčí již od léta 1936, zatímco dole ve městě se každoročně už od roku 1961 koná festival filmů pro malé a mladé diváky. Pravidelná filmová přehlídka se stala výsledkem snahy zlínských filmařů o prezentaci vlastní tvorby v tuzemských a později i ve světových podmínkách. Oslavy letošního půlkulatého výročí budou velkorysé, bohatě je koncipovaný filmový i doprovodný program, který osloví nejen dětské publikum, ale rovněž mládež a dospělé.

Filmový program nabídne ke zhlédnutí více než 350 snímků ze zhruba 50 zemí, většina filmů přitom bude v České republice uvedena vůbec poprvé. Festivalové výročí bude připomenuto animovanou a středometrážní tvorbou zlínského (respektive gottwaldovského) studia, které je s festivalem neodmyslitelně spjato. Dny evropské kinematografie, hlavní nesoutěžní sekce festivalu, jsou tentokrát věnovány Německu a nabídnou více než 40 celovečerních filmů nejen pro děti a mládež. Profesionálům určený Film Industry program se zaměří na největší výzvy české filmové scény, například na problematiku nelegálního stahování filmů. Jak vypadají reklamní kampaně, které už pomohly vyprodat nejedno kino, předvede Duhová kulička – konference ze světa filmového marketingu, jež každoročně odtajňuje ty největší marketingové triky.

Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě po děti a mládež si ze Zlína odveze muž mnoha tváří, malíř, kreslíř, ilustrátor, animátor, karikaturista, kostýmní výtvarník a rovněž letošní jubilant Adolf Born. Svým osobitým rukopisem se zapsal pod řadu dnes již legendárních pohádkových příběhů a právem mu tak náleží místo v tvůrčí síni slávy.

Jen dílčí změny přinese doprovodný program festivalu. Centrum všeho dění pro nejmenší i ty větší zůstává ve zlínském zámku. Interaktivní zábavné programy budou probíhat na náměstí Míru. Sportovní rodinný den proběhne na Stadionu mládeže, v parku Komenského se rozprostře zóna pro živé umění všeho druhu. Posílí koncerty v rámci cyklu Čekání na tmu, konané před projekcemi letního kina na Open Air Placu pod někdejším Domem umění. Také vědecko-technický mediální park bude v průběhu festivalu volně přístupný. Zvláštní místo zde bude mít prezentace nejmodernějších audiovizuálních technologií či televizní a filmové techniky.

Již podvanácté vyrazí napříč republikou Kinematovlak, tradiční součást doprovodného programu ZLÍN FILM FESTIVALU. Tři vagóny zábavy, promítací vůz, Vláček Hráček a historický vůz. Netradiční zážitky zprostředkuje dětem v 18 městech, zastaví se též v Přerově. Nově promítá i přes víkendy, kdy bude zároveň připraven zábavný program pro celou rodinu. Chybět nebudou soutěže o dárky a také o vstupy na festival. Kinematovlak se vydá na cestu 13. května 2015 z Břeclavi, promítání ukončí 4. 6. 2015 ve Zlíně v poslední den letošního ZLÍN FILM FESTIVALU.

ZLÍN FILM FESTIVAL

17 let zaujímá své stálé místo MINISALON – Filmové klapky, který v letošním roce představí výtvarně pojatá díla celkem 119 výtvarníků, 14 z nich přitom vůbec poprvé. Klapky budou veřejnosti představeny průběžně v Mladé Boleslavi, v Praze a nakonec ve Zlíně, kde budou v poslední květnový den vydraženy. Výtěžek dražby bude rozdělen studentům českých a slovenských filmových škol a jejich vítězným, veřejně prezentovaným projektům.

Autorem výtvarné koncepce letošního ročníku ZLÍN FILM FESTIVALU je Petr Nikl, zlínský rodák, výrazná a všestranná osobnost české kulturní scény. Festivalový vizuál je inspirován kaleidoskopem. „Krasohled je typická dětská hračka, jakási osobní promítačka představivosti. Umožňuje nekonečné varianty a proměny. Podobně jako políčka filmu se i jeho obrazce oživují pohybem. Otočný vír odrazů animuje stále nové možnosti. Rotující proměnlivý terč, rozložený do množství polí, může být metaforou pro film a jeho zacházení s časem a kreativitou,“ vysvětluje Nikl.

Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež najdete rovněž na internetu, na webových stránkách www.zlinfest.cz.

susenky

 

Reklama3 dole

Neverland – zážitkový magazín

Nezávislý magazín o zážitcích, cestování, zážitkové gastronomii, kulturních událostech a festivalovém dění. Tipy a články o jak využít volný čas a jak mít i zážitky  na které se dá vzpomínat.