VILA Štvanice zahajuje nový divadelní festival SVAŤÁK

festival SVAŤÁK

Na začátku května připravuje soubor Tygr v tísni ve VILE Štvanice nový divadelní festival doporučené literatury SVAŤÁK. Kde diváci během tří dnů objeví desítku nových divadelních adaptací kultovních tuzemských i světových literárních děl. A to nejen v podobě divadelních inscenací, ale i ve formě scénických čtení, poslechů, diskuzí a dalších aktivit.

 

Prostor ve VILE Štvanice i v blízkém okolí se na tři dny rozžije slavnými literárními postavami a příběhy. SVAŤÁK, jak už název napovídá, je určen primárně pro středoškolské studenty a zejména budoucí maturanty, kteří si potřebují rychle doplnit znalosti z četby. Ale rozhodně si každý, koho zajímá a baví literatura, v programu najde to své, navzdory věkové kategorii.

Ideu vzniku SVAŤÁKU popisuje dramaturgyně Tygra v tísni Marie Nováková: „Dramaturgii Tygra v tísni tvoří z velké části adaptace prozaických děl. Proto nás s režisérem Ivo Kristiánem Kubákem napadlo, uspořádat festival "povinné literatury". Festival zejména pro letošní i budoucí maturanty, který doplní jejich stávající vědomosti, inspiruje je k četbě a nabídne nové interpretace.“ 

Přímo pro účely festivalu byla oslovena řada režisérů, aby převyprávěli zásadní díla po svém a vytvořili tak jejich divadelní adaptaci. A tak diváci budou moci vidět poprvé na jevišti například Arbesova Romaneta, Joycovy Dubliňané, Nezvalova Edisona nebo nové divadelní zpracování Máje od Karla Hynka Máchy či klasiku hororové literatury Frankensteina Mary Schelleyové.

A co všechno bude možné na SVAŤÁKU zažít a vidět? „Nejen studentům středních škol se tak otevírá možnost vidět nová divadelní zpracování, filmové a rozhlasové adaptace, tematické výtvarné instalace, navštívit autorská čtení a ověřit si své znalosti v soutěžích a kvízech.“ zve na festival Marie Nováková. 

1. – 3. května 2015 ve VILE Štvanice
www.VilaStvanice.cz

 

susenky

 

Reklama3 dole

Neverland – zážitkový magazín

Nezávislý magazín o zážitcích, cestování, zážitkové gastronomii, kulturních událostech a festivalovém dění. Tipy a články o jak využít volný čas a jak mít i zážitky  na které se dá vzpomínat.