4 místa na Kokořínsku, která si nenechte ujít

hlavy

Kokořínsko je skvělé místo pro celé rodiny i páry milující přírodu. Najdete tu rozlehlé lesy, zajímavé památky a hlavně klid, který se po odpracovaném týdnu opravdu hodí.

Ubytování Kokořínsko

Kokořínsko bylo v roce 1976 vyhlášeno chráněnou krajinnou oblastí. V roce 2014 byl k dosavadní CHKO připojen Máchův kraj nacházející se v okolí Máchova jezera. Společně s Broumovskem získalo Kokořínsko 11. místo co do rozlohy chráněných krajinných oblastí v ČR.

Pokud můžete, nechte si na Kokořínsko několik dnů. Abyste byli celé dny v obležení krásné přírody, ubytujte se v chatě nebo chalupě. Tento způsob ubytování nabízí mnoho pozitiv - můžete přijet s dětmi, pejskem a nebo si vzít počítač a pracovat. A v létě si vy i děti zamilujete bazén, který je často k dispozici. Navíc ubytování bývá v soukromí, což se vám po náročném pracovním týdnu šikne. Před rezervací si vždy zjistěte, co v dané chatě můžete očekávat. Případně se nebojte doptat.

Mšeno

Mšeno patří mezi tradiční malebná městečka, která jsou ideálním místem pro zastávku. Městem bylo prohlášeno v roce 1367 a přesto, že zažilo mnoho požárů, vypadá velmi hezky. Oběd si můžete dát v místní restauraci a naproti ho zakončit sladkou tečkou v podobě zmrzliny a velmi dobré kávy v cukrárně U Živných a Měšťáků. Až si budete objednávat, prohlédněte si interiér, který je opravdu unikátní. V horkých letních dnech zajděte do městských lázní, kde je pěkný venkovní bazén.

Mšenské pokličky

Z Mšena se na pokličky dostanete po modré turistické stezce. Pokličky jsou velmi zajímavý skalní útvar. Vznikají zvětráváním pískovců a železitých slepenců. Největší poklička měří 6 × 5 × 1,5 m a stojí na sloupu měřícím 10,5 m. V okolí také spatříte zárodečné útvary, které se postupem času stanou pokličkami. Pokličky, které si můžete prohlédnout dnes, se nakonec rozpadnou a zřítí dolů.

Hrad Kokořín

Vznik Kokořína se datuje do roku 1320. Během války v roce 1426 podlehl husitům, kteří ho poměrně dost zničili. Poté si hrad vyměnilo mnoha rukou, díky čemuž jen chátral. Navíc bylo zakázané ho rekonstruovat. Naštěstí se hrad v roce 1894 dostal k panu Špačkovi, který ho dal synovi, aby ho postupně zrekonstruoval. Bohužel byl hrad v roce 1951 zestátněn. Zpět do rukou Špačků byl vrácen v roce 2006. Pokud si zaplatíte vstup nahoru na věž, spatříte široko daleko krásné lesy.

Čertovy hlavy a jeskyně Klácelka

V druhé polovině 19. století vytesal sochař Václav Levý dvě obrovské hlavy čertů do pískovcových bloků. Na výšku měří úchvatných 9 metrů! A protože to sochaři Levému nestačilo, vytesal do uměle vytvořené jeskyně Klácelky reliéfy místích vůdců a bajky. Místo vypadá velmi tajemně, proto si ho nenechte ujít.

susenky

 

Reklama3 dole

Neverland – zážitkový magazín

Nezávislý magazín o zážitcích, cestování, zážitkové gastronomii, kulturních událostech a festivalovém dění. Tipy a články o jak využít volný čas a jak mít i zážitky  na které se dá vzpomínat.