Mallorca

Mallroca

Mallorca je největším z Baleárských ostrovů, které leží ve Středozemním moři a jsou součástí Španělska. Nejbližšími přístavy jsou Valencie a Barcelona a Alžír. Díky více než 300 slunečním dním v roce patří mezi nejvyhledávanější dovolenkové cíle a svou dovolenou zde tráví každoročně miliony lidí. Vlastních obyvatel má Mallorca o něco méně než 900 tisíc (údaj z roku 2016), kteří mluví španělsky, katalánsky a místním nářečím. Ostrov má rozlohu 3 648 km2.

Příroda

Mallorca má velmi rozmanité přírodní podmínky. Najdete tady skoro vše - od krásných dlouhých pláží až po vysoké hory v pohoří Tramuntana. Nejvyšší horou je Puig Major vysoký 1436 m, ale i další vrcholy přesahují 1300 m. Jsou tu nejen dech beroucí scenérie, ale i skvělé terény pro horolezce. Nižší, ale velmi rozmanité pohoří Sierra de Llevant leží na východním pobřeží a z jeho svahů stéká řada říček, které ústí do malých malebných zátok s menšími plážičkami, kde je velmi živý podmořský život. Na Mallorce najdete krásné borové lesy i suché stepy, pusté skály i úrodné nížiny, kde se pěstují mandle, fíky, olivy a hroznové víno. Na severovýchodě ostrova se nachází přírodní park s´Albufera s mokřady. Mallorca nabízí i mnoho dalších přírodních krás - jeskyně, výlety za delfíny, druhé největší akvárium v Evropě nebo safari zoo u letoviska Sa Coma.

Mallorca2

Turistický ráj

Mallorca žije z turismu, což je vedle zemědělství pro místní hlavním zdrojem obživy. Najdete tu všechno, co si můžete představit – historické památky, úžasné koupání, zábavné i naučné parky, golfová hřiště, trasy pro pěší, cyklisty i jachtaře. A také bohatý noční život. A mnoho dalšího. Hlavním městem je přístav Palma (někdy také Palma de Mallorca, katalánsky Ciutat de Mallorca), který leží v jižní části ostrova. Její historie sahá už do 2. století před naším letopočtem. Své stopy v hlavním městě zanechali Římané, Maorové i křesťané. Mezi nejvýznamnější místní památky patří katedrály La Seu, palác Almudaina, hrad Bellver, bazilika sv. Františka, burzovní budova, Arabské lázně a palác Solleric.
Na Mallorce najde každý to své – klidná střediska pro rodiny a s dětmi a seniory, divoká letoviska obdivovaná hlavně mladými i luxusní sídla, kam jezdí bohatá klientela z celého světa. Populární letoviska jsou například Alcudia, Cala d´Or, Playa de Muro, Sant Elm, Colonia de Sant Jordí, Magaluf, Paguera, Palmanova, Pollenca, Portal Nous/Bendidat, Cala Millor, ale míst k navštívení je tu ještě mnohem víc.

Související články:

Samos

Petrohrad

susenky

 

Reklama3 dole

Neverland – zážitkový magazín

Nezávislý magazín o zážitcích, cestování, zážitkové gastronomii, kulturních událostech a festivalovém dění. Tipy a články o jak využít volný čas a jak mít i zážitky  na které se dá vzpomínat.