Saint - Jean de Luz

Saint - Jean de Luz

Saint - Jean de Luz je hraniční město, na pomezí Francie a Španělska, pod Pyrenejemi. Dříve se zde zdržovali piráti. Je zde vhodná zátoka na úkryt a "parkování" lodí.  V dobách pozdějších se město vrhlo raději na lov turistů, což se jim velmi daří.

Mezitím zde byla ještě spousta válek, nejčastěji mezi Baskickem a Francií. Války zamezila až svatba francousko – španělského páru. Vladaři se nechali oddat v místním chrámu a hlavní dveře pak zazdili, aby žádný jiný svatební pár nemohl již těmito dveřmi vstoupit.

Biaritz

Město je kousek od velmi slavného luxusního letoviska Biaritz. Biaritz bylo v minulosti luxusní letovisko pro Evropskou smetánku. V Biaritz je i pravoslavný chrám, dojížděli zde i hosté z Ruska. Ale zpět do Saint – Jean de Luz.

Městečko je menší, přehlednější. S velkou několikametrovou hrází proti vzdouvajícímu se Atlantickému oceánu. 

Regionální produkty

Každá část Francie je hrdá na své možnosti a produkty. Tak třeba sever produkuje úžasné slané máslo. Solené mořskou solí. A tvrdí, že nikde jinde takové máslo nejde vyrobit. Na jeho výrobu má totiž vliv slunce, voda, vzduch... a z másla dělají velmi chutný slaný karamel.

Jih Francie je zase pyšný na své víno a olivy. Ovšem zase je zde vyšší nezaměstnanost. A lidé, kteří se stěhují, třeba za prací, se přou, co je lepší, že to a to ztrácejí. Ono s tím stěhováním to není vůbec jednoduché. Neexistuje zde integrovaný dopravní systém, jako v ČR. Jsou jen spoje, mezi hlavními městy. Na venkově jste bez auta odřezaní. Zase zde báječně funguje spolujízda. přes internet se objednáte a s někým jedete, nebo někoho vezete. Ale vlaky nejsou drahé. A i z Lurd se dostanete snadno všude.

Takový Student Agency je zde považován za velkou úroveň luxusu. Nemáte pocit, že ne všem jsme a byli jsme zaostalí? Mnohé vymoženosti nám závidí i dnes. Pokud se ve Francii, třeba "Operka“ v rodině napije vody z veřejného vodovodu, jsou zděšení. Oni ji prý často nemají ani pitnou?
Já jsem ji pil, a nic se mi nepřihodilo. Já mám ovšem tréning. Víme, čím nás krmí v ČR, ...
Běžte tedy posoudit, co je lepší, zda slané máslo, nebo olivy.

Autor: ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Dotace na rekreaci v Krkonoších
Biarritz
Saint-Jean-de-Luz

susenky

 

Reklama3 dole

Neverland – zážitkový magazín

Nezávislý magazín o zážitcích, cestování, zážitkové gastronomii, kulturních událostech a festivalovém dění. Tipy a články o jak využít volný čas a jak mít i zážitky  na které se dá vzpomínat.