Ostrov Brač s nejkrásnější pláží Chorvatska

Největší ostrov ve střední Dalmácii – Brač. Je 40 km dlouhý a široký v průměru 12 km. Celkovou plochou 395 m2 je třetím největším ostrovem Jadranu.

Samotný ostrov je složen z vápencovitých brekciií, mramoru a vápence. Právě mramor z Brače je vyhledáván jako stavební materiál, je z něj postaven mimo jiné Bílý dům ve Washingtonu, na což jsou místní obyvatelé patřičně hrdi.

Klimatické podmínky ostrova se odvíjí od jeho polohy – teplé a suché léto, krátké a mírné zimy. Slunce ročně svítí na Brači 2700 hodin. Průměrné zimní teploty se pohybují kolem 9°C, letní kolem 25°C. Sníh si užijí místní obyvatelé pouze 2 dny za rok a zůstává ne déle než 10 hodin. Průměrná teplota moře je v létě 24°C, v zimě 14°C.

Proč má ostrov právě jméno Brač, není úplně jasné. Zřejmě pochází z illyrského označení pro jelena – Brentos. Illyrové náleželi ve starověku k národu, který měl indoevropské kořeny a žil v jižní a střední Dalmácii, Bosně, Černé Hoře, Albánii. Římané nazývali ostrov Bretia, Ptolemajos ve své mapě z 2. Století ostrov vyobrazil pod názvem Brattia. Ve středověku, kdy populace illyrsko-římských obyvatel vymírá, žijí na ostrově v největší míře Chorvaté. Rozšířený je zde čakavský dialekt. Odedávna se zde choval dobytek, těžil se kámen, pěstovaly olivy a vinná réva.

Mezi turisticky atraktivní místa patří:

  • Dračí jeskyně (Zmajeva špilja) - leží blízko vesnice Murvica na jižní straně hory Vid. Najdeme tu reliéfy s biblickými náměty i slovanskou mytologii.
  • Klášter Blaca. Klášter byl založen mnichy, kteří uprchli před Turky na ostrov. Byla zde tiskárna a rozsáhlá knihovna. Nyní je zde muzeum.
  • Zlatni rat (Zlatý roh) – jedna z nejkrásnějších oblázkových pláží v Chorvatsku ve tvaru rohu. Je zároveň mysem a poloostrovem. Vlivem mořských proudů se jeho tvar neustále mění. Na první pohled se zdá, že zde vstoupíte do vody snadno a je zde mělčina. Není to pravda, poloostrov je vyšší a přístup k vodě strmější, než by se dalo čekat. Ale místo je velmi příhodné pro milovníky koupání a i hojně navštěvované.

Každoročně se zde koná festival elektronické hudby Voi´Sa. Letos proběhne už 5. ročník festivalu, za hojné účasti účinkujících i diváků.
Prestižní gastronomický festival „Biser mora“ nabízí návštěvníkům ostrova bohaté gurmánské zážitky.
Pro milovníky potápění a plavby po moři jsou v části ostrova Supetar vytvořeny ideální podmínky. Bezpečný přístav pro 2 lodě delší než 20 metrů, a 12 míst pro jachty a motorové čluny do 16 metrů délky.

Brač má svým návštěvníkům co nabídnout. Jaderské moře je stále jedno z nejkrásnějších. Jsou zde ostrovy, které mají svou bohatou historii, pláže lákající k odpočinku a pohostinní obyvatelé Dalmácie. Místa pro vaši dovolenou jako stvořená.

Související články
Ostrov Hvar s bohatou historií
Tribunj je městečko s ostrůvkem
Ostrov RAB - klenot Chorvatska

susenky

 

Reklama3 dole

Neverland – zážitkový magazín

Nezávislý magazín o zážitcích, cestování, zážitkové gastronomii, kulturních událostech a festivalovém dění. Tipy a články o jak využít volný čas a jak mít i zážitky  na které se dá vzpomínat.