Lošinj je ostrovem léčivých bylin a lodí

Lošinj je ostrovem lodí

Cres a Lošinj byly v minulosti jedním ostrovem, ale v době římské nadvlády kvůli obchodu a Jantarové cestě došlo k umělému rozdělení. U města Osor tak vznikl umělý kanál a rozdělil ostrov na dvě části.


V minulosti bylo římské město Osor v 9. století sídlem diecéze. Ve středověku zde žilo několik tisíc obyvatel. Dnes tu žije trvale 80 lidí. V letních měsících zde probíhá festival Osorské hudební večery. Tehdy městečko ožije výzdobou soch a uměleckými objekty s hudební tematikou. Mezi ostrovy Osor a Lošinj vede přes kanál mobilní most - turistická atrakce jak pro suchozemce, tak pro námořníky. Je otevřen po celý den, jen v 9 hodin ráno a v 17 hodin odpoledne se zavírá na půl hodiny, aby lodě mohli využít průjezd, který jim významně krátí cestu.

Město Malý Lošinj je největším městem ostrova Lošinj. Město bylo téměř neobydleno do poloviny 13. století. V 19. století patřilo k nejdůležitějším přístavům Severního Jadranu. Dělníci zde pracovali v šesti loděnicích. Ve druhé polovině 19. století mělo lošinjské loďstvo 150 jachet, tím náleželo k největším z Istrie. Na lošinjských lodích se tehdy plavilo 1400 námořních kapitánů a námořníků. Už na počátku 19. století sem přijížděli turisté i kvůli svému zdraví. Důvodem bylo velmi příhodné klima. Ozdravné pobyty zde trávila především bohatá rakousko-uherská aristokracie.

I dnes působí klima ostrova Lošinj blahodárně na lidský organismus. Vzduch zde voní tak, jako nikde jinde. Roste tu asi 1100 různých druhů bylin. Právě proto sem jezdí i lidé s dýchacími obtížemi mimo letní sezonu. K suvenýrům tohoto ostrova patří oleje, sirupy a tinktury z léčivých rostlin.

Lošinj je ostrovem bylin a lodí

Žijí zde vzácní gekoni, kteří jsou chráněni. V noci v blízkosti osvětlení jsou průhlední, přes den využívají své ochranné zbarvení. Živí se drobným hmyzem a suvenýry s jejich vyobrazením najdete na každém kroku.

Je tu řada krásných pláží, čisté moře. Ale pokud nejste právě příznivci lenošení, opalování a koupání, navštivte Lošinj už na jaře. Tehdy právě začínají kvést rostliny a nejsou tu tak vysoké teploty, jako v letních měsících. Můžete se procházet po pobřeží, dýchat slaný mořský vzduch s vůní bylin, které právě rozkvétají.

Lošinj je ostrovem bylin a lodí

 

susenky

 

Reklama3 dole

Neverland – zážitkový magazín

Nezávislý magazín o zážitcích, cestování, zážitkové gastronomii, kulturních událostech a festivalovém dění. Tipy a články o jak využít volný čas a jak mít i zážitky  na které se dá vzpomínat.