Dobytí Kroměříže Švédy a vzbouřenými Valachy

Dobytí Kroměříže

Historie Kroměříže je velmi bohatá a místy těžká. Ovšem mnohdy ji neznají ani sami Kroměřížané. Jak to tedy bylo se Švédy? Spolek historického šermu Biskupští Manové z Kroměříže pravidelně pořádá rekonstrukci bitvy, při níž Švédové dobyli Kroměříž.

Rekonstrukce bitvy

Je to velmi krásná podívané v nádherném areálu Podzámeckých zahrad, které se účastní mnoho šermířů, koní, lidí, mušket a kopiníků. Historie tak snadná však již nebyla. Měšťané se rozhodli hájit své město. Čekali, že jim pomůže nedaleká císařská armáda. Její velitel ovšem měl jiné zájmy, než bojovat se Švédy. Město proto padlo. Se Švédy útočili i povstalí Valaši. Ono, tehdy byla složitá doba. V Napajedlích naopak jiní Valaši zaútočili na město a zámek a vyhnali odtamtud Švédy. Přitom Valaši nebyli při útoku na Napajedla v přesile. Využili ale momentu překvapení a zběhů ve Švédské armádě. Ale zpět do Kroměříže.

Město po dobytí vyhořelo. Úplně. Městská rada se později snažila jen udržovat ruiny. Švédové se specializovali na drancování vesnic. Vesničany ovšem okrádali i marodéři - zběhové. Zpočátku i císařští. Když se včak na stranu vesničanů později postavili císařští, dokázali marodéry i Švédy porážet. Na závěr vnikli i do Švédského tábora a porazili Švédy úplně. Byl pak na několik měsíců od Švédů klid. Po ukončení 30-ti leté války začalo zase islámské nebezpečí.

Kroměříž

A co Kroměříž?

Po 30 leté válce ji dostal pod svou správu biskup olomoucký Karel II. Lichtenstein-Castelcorn. Při jeho příchodu žilo 1100 obyvatel. Biskup Karel začal rekonstruovat a stavět nové domy, položil základy dnešní Květné zahrady, přebudoval zámek a také se zasloužil o jeho skvělou obrazárnu a knihovnu. Zasloužil se o šíření vzdělanosti nejen na Kroměřížsku.

Na historii a kráse výstavby se podepsalo mnoho biskupů. Již v roce 1 110 byla osada prodána biskupovi Janu, zvanému Břichatý, za 300 hřiven stříbra. A další biskupové zvelebovali Kroměříž až do 20. let 19. století. Chcete - li se s bohatou historií seznámit, doporučuji projet se vláčkem v podzámecké zahradě. Chcete - li k historii přičichnout, doporučuji navštívit Dobývání Kroměříže Švédy.

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz

susenky

 

Reklama3 dole

Neverland – zážitkový magazín

Nezávislý magazín o zážitcích, cestování, zážitkové gastronomii, kulturních událostech a festivalovém dění. Tipy a články o jak využít volný čas a jak mít i zážitky  na které se dá vzpomínat.