U Čechů roste obliba cestování na vlastní pěst

Maledivy

Do jihoevropských destinací si lidé koupili o 42 % letenek více než loni, dopravci navyšují frekvenci letů, přichází nové aerolinky

Prodeje letenek ukazují, že trendem letošního léta bude svobodná dovolená bez cestovní kanceláře. Češi se naučili cestovat do klasických turistických destinací na jihu Evropy po vlastní ose. Tento trend posilují noví dopravci a jejich zavedená letecká spojení i rozvoj komunitních portálů s nabídkou privátního ubytování v cizině.

Přibyli noví dopravci i dovolenkové destinace

Ke stávajícím dopravcům přibylo pro letní sezonu šest nových aerolinek1 včetně nízkonákladových, kteří pak společně rozšířili síť destinací a posilnili letový provoz. „Například SmartWings navyšuje frekvenci letů o polovinu, například do chorvatského Dubrovníku bude dopravce létat sedmkrát týdně. Obdobné zesílení leteckého provozu se týká také italské Olbie na Sardinii, bulharské Varny či řecké Prevezy. Nový low-cost Air Cairo zase spojil Prahu s egyptskou Hurghadou. K novinkám patří i některé charterové destinace, portugalské Faro či Funchal na Madeiře, řecký Samos nebo černohorská Podgorica, kam budou létat České aerolinie,“ shrnuje Josef Trejbal, ředitel portálu Letuška.cz

Rekordní navýšení prodejů letenek

Nízkonákladoví přepravci mají na českém trhu skoro 30 procentní podíl a od ledna do září 2014 přepravili zhruba 430 tisíc cestujících, klasické aerolinky přibližně 620 tisíc. „Pokud jde o jihoevropské destinace, nejvýrazněji roste zájem o letenky do Řecka, Španělska, Chorvatska, Itálie či Portugalska. Jen za březen jsme tam prodali o 42 % letenek více než loni, a to se prodej na léto teprve rozbíhá. Konkrétně zájem o low-costové letenky pak obvykle bývá nejpatrnější od června do září,“ dodává Josef Trejbal.

Češi s oblibou zařizují ubytování v cizině přes komunitní servery

Češi si oblíbili cestování na vlastní pěst. Tento trend posilují i komunitní portály, prostřednictvím kterých si zařídí ubytování v cizině přímo u místních. „Tuto možnost preferují lidé, kteří nechtějí bydlet v hotelových komplexech, ale rádi poznávají kulturu dané země z první ruky. Tímto způsobem se lze ubytovat za zajímavé ceny nejen na území jižní Evropy, ale takřka po celém světě,“ uzavírá ředitel portálu Letuška.cz Mezi nejznámější ubytovací portály tohoto typu patří například airbnb.cz, kde lze pronajmout pokoj, byt nebo celý dům na jednu noc, týden i měsíc.

susenky

 

Reklama3 dole

Neverland – zážitkový magazín

Nezávislý magazín o zážitcích, cestování, zážitkové gastronomii, kulturních událostech a festivalovém dění. Tipy a články o jak využít volný čas a jak mít i zážitky  na které se dá vzpomínat.