Puškohledy a dalekohledy

Puškohledy a dalekohledy

Puškohled byl ještě donedávna zbožným přáním myslivců a nimrodů. To, co bylo dříve spíše z říše science fiction, je dnes reálnou skutečností, a puškohledy jsou dokonce povinnou výbavou každého střelce.

Staly se neodmyslitelnou součástí výbavy myslivců, nimrodů a také sportovních střelců. Puškohledy jsou na výběr v několika druzích a záleží na účelu, kterému mají sloužit.

Pro většinu zájemců o tento skvělý doplněk výbavy myslivců a sportovních střelců je rozhodující cena. Obecně platí, že čím vyšší je cenová relace, tím kvalitnější je puškohled. Posuzuje se především výsledný obraz, odolnost a životnost. Nejvíce záleží na vzdálenosti, na kterou se puškohled bude používat. Na krátké vzdálenosti například při společném honu nebo pokud se střílí na zvěř v pohybu jsou vhodné puškohledy o rozměrech například 1-4x24. Naopak pro situace, kdy střelec zaměřuje svůj cíl na velkou vzdálenost, jsou určeny puškohledy s většími objektivy a větším rozsahem zvětšení, a to například 3-12x56. Například pro střelbu z posedu je vhodný puškohled s průměrem objektivu 50 mm a více, které mají větší hmotnost. Opakem jsou lehké puškohledy s malými průměry, které se hodí na naháňky.

Dalším kritériem, podle kterého můžeme puškohledy dělit, je jejich konstrukce. Z tohoto pohledu dělíme puškohledy na přístroje s variabilním zvětšením a puškohledy s pevným zvětšením. U střelců jsou velice oblíbené puškohledy s červeným bodem, které umožňují snazší a přesnější zaměření cíle.

Použití puškohledů

Pokud si budete vybírat puškohled, rozhodujte se nejen podle účelu používání a ceny, ale také podle toho, na jakou zbraň jej budete osazovat.

Univerzálním přístrojem je například puškohled Fomei Heavy 4x40 mm, který je vyroben z jednoho kusu lehké slitiny. Je voděodolný, prachuvzdorný a proti zamlžování je naplněn suchým dusíkem. Do nejvyšší cenové kategorie patří puškohled Fomei Foreman 7x50 HTC IR-SF se 7 násobným zvětšením, 50 mm objektivem s červeným bodem, špičkovou optikou a dalšími skvělými vlastnostmi, které tento puškohled řadí mezi přístroje nové generace. Kromě puškohledů by se nemělo zapomínat na další nezbytnou výbavu a to na dalekohledy, náročnější uživatelé zase ocení noční vidění, které jim zpříjemní jejich noční toulky.

susenky

 

Reklama3 dole

Neverland – zážitkový magazín

Nezávislý magazín o zážitcích, cestování, zážitkové gastronomii, kulturních událostech a festivalovém dění. Tipy a články o jak využít volný čas a jak mít i zážitky  na které se dá vzpomínat.