Obec, která se propadla pod zem

Koš, obec, která se padla pod zem

Co tak netradiční výlet? Navštivte starou část Slovenské obce Koš. Původní obec Koš musela ustoupit těžbě lignitu. V důsledku dolování toto nerostu pod zmíněnou obcí došlo k výraznému poklesu terénu. Krajina, která takto vznikla má v sobě něco tajemného. 

Těžba uhlí započala v roce 1988. Kvůli těžbě se počet obyvatel se snížil z původních 3500 na 1051. Nové centrum obce bylo přestěhováno a nachází se v JV části katastru.  

Původní část obce musela být zbourána. V místě poklesů terénu vznikly rozsáhlé propadly, které byly zatopeny vodou. Vznikl tím zcela nový ekosystém, který se změnil v cela novou krajinu.   Výzkumem bylo zjištěno, že v místě nyní roste 259 druhů vyšších rostlin. A najdeme zde 96 druhů pavouků, 33 druhů vážek, 7 druhů ryb. Najde zde také obojživelníky, spousty ptáků a drobné zemní savce.

Území patří mezi nejstarší osídlení na horní Nitře.  Obec Koš vznikla již za dob Velké Moravy, ale první písemná zmínka je z roku 1367, kdy se obec jmenovala Andreasdorf. Koš má své původní jméno po Ondřejovi - patronovi farního kostela. 

Přes všechnu devastaci toho místa návštěvníka upoutá genius loci. Nejde o žádnou běžnou turistickou atrakci, ale právě proto si toto místo oblíbíte. 

susenky

 

Reklama3 dole

Neverland – zážitkový magazín

Nezávislý magazín o zážitcích, cestování, zážitkové gastronomii, kulturních událostech a festivalovém dění. Tipy a články o jak využít volný čas a jak mít i zážitky  na které se dá vzpomínat.