Festival Colours of Ostrava přichází podruhé s hudební konferencí Czech Music Crossroads

 

Druhý ročník showcasového festivalu a konference Czech Music Crossroads, který před svým zahájením pořádá festival Colours of Ostrava, se letos rozšíří na dva dny a nabídne výběr kapel nejen z České republiky, ale i ze Slovenska a ze slezského regionu v Polsku. Setkání zahraničních i domácích hudebních profesionálů, publicistů, promotérů i veřejnosti tak letos proběhne 14. a 15. července a přesune se do nově zrekonstruovaných prostor Dolu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovice.

Pro zájemce z řad veřejnosti a profesionálů z hudební branže je již nyní možné se zaregistrovat na dopolední panelové diskuse i na odpolední showcasové koncerty kapel a hudebníků, které vybrali odborníci a publicisté ze tří zemí. Z České republiky zahrají Ida Kelarová, Tara Fuki, Kalle, Ladě, Musica Folklorica & Veronika Malatincová, Beata Hlavenková a kapela Muff. Ze Slovenska dle doporučení týmu odborníků přijedou Banda, Talent Transport a Walter Schnitzelsson, z Polska pak Qferau+Zora, hipiersoniK a Gooral. Letošní novinkou je vyhlášení dvou cen. Czech Music Crossroads Award udělí nejlepší kapele zahraniční a domácí odborníci, zatímco o Ceně publika Czech Music Crossroads rozhodnou svými hlasy návštěvníci. Více informací, přesný program i možnost registrace najdou zájemci na www.crossroads.colours.cz

Druhý ročník Czech Music Crossroads má podtitul SilesianRoots: Music from Czech, Polish and Slovakian border regions. „Není malých hudebních národů, někdy je ale ku prospěchu věci, když své prezentační síly směrem do zahraničí spojí. Letošní mezinárodní charakter vychází z plánované východoevropské hudební platformy, která by měla vyvrcholit společnou prezentací hudby těchto zemí na podzimním veletrhu Womex v Budapešti,” uvádí ředitelka pořádajícího festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová.

V panelových diskusích se opět představí zahraniční osobnosti a odborníci zastupující prestižní festivaly, významná média a booking agentury - například letos bývalý dlouholetý ředitel veletrhu Womex Gerald Seligman nebo šéfredaktor vlivného britského magazínu Songlines Simon Broughton. Pozváni jsou rovněž domácí organizátoři, publicisté a zástupci médií. Panelové diskuse jsou přístupné rovněž široké veřejnosti. Na Czech Music Crossroads se opět nabízí prostor pro prezentaci domácích i zahraničních vydavatelů a promotérů, kteří se už teď mohou zaregistrovat.

Garantem hudebního výběru Polska se stala Martyna Markowska z Instytucji Kultury Katowice.Hudební výběr Slovenska koordinovala Shina ze skupiny Longital se svým týmem: Daniel Salontay (SlnkoRecords), Oliver Rehák (hudební publicista), Juraj Kušnierik (hudební publicista), Michal Kaščák (ředitel festivalu Pohoda), Jana Polnishová (festival WavesWien-Bratislava, Wilsonic), Jarmila Vlčková (shiraz.sk, world-music export SK) a Alexander Čerevka (PR manager). Za Českou republiku je to pak „Porota Sedmi statečných” za přispění dalších publicistů: Zlata Holušová (ředitelka ColoursofOstrava), Petr Dorůžka (hudební publicista), Josef Ostřanský (hudebník), Ondřej Bezr (hudební publicista), Michal Schmidt (dramaturg festivalu Folkové prázdniny Náměšť nad Oslavou), Maxim Horovic (hudební publicista) a Tomáš Kočko (hudebník, producent).

Loňský první ročník se setkal s pozitivní odezvou, zúčastnilo se ho cca 50 světových profesionálů v oblasti hudby a stovky diváků při showcasových koncertech. Britský publicista a hudebník Andrew Cronshaw například organizátorům řekl: „Byl to dobrý začátek. Řada zemí a oblastí nyní organizuje prodejní veletrhy své hudby. Je dobré vidět, že se k nim přidává i Česká republika. Tyto akce představují domácí hudbu, navíc ale vytvářejí v zemi prostředí, v němž hudebníci vidí možnost dostat se se svou hudbou do světa a dál rozvíjet to, čemu se věnují. Výběr pozvaných zástupců byl dostatečně široký a dobrý, zúčastnila se řada hlavních postav současného hudebního dění ze světa, a to jak aktéři, tak žurnalisté.“ Význam a podstatu Czech Music Crossroads do budoucna shrnul také Petr Dorůžka: „První ročník Crossroads byl pro naši scénu mezníkem. Druhý je výzvou udělat vše ještě lépe, na úspěšný formát loňského roku navázat, aniž bychom jej opakovali.“

Pro studenty, kteří se předem akreditují na konferenci (a přijdou na ni) i na showcase (a prokážou se studentskou kartou ISIC), je konference a showcase zdarma.

Colours of Ostrava je multižánrový mezinárodní hudební festival každoročně pořádaný v Ostravě. Od roku 2012 se koná v úchvatném prostředí Dolních Vítkovic - bývalém areálu hutí, dolů a železáren. První ročník proběhl v roce 2002. Colours of Ostrava je držitelem ceny Anděl za Hudební událost roku 2005 a 2006. Zároveň získal ocenění za nejlepší hudební akci roku 2004, 2005 a 2006 v anketě ALMA (Akropolis Live Music Awards) v kategorii koncert/festival roku.

susenky

 

Reklama3 dole

Neverland – zážitkový magazín

Nezávislý magazín o zážitcích, cestování, zážitkové gastronomii, kulturních událostech a festivalovém dění. Tipy a články o jak využít volný čas a jak mít i zážitky  na které se dá vzpomínat.