Klášter Plasy – Santiniho barokní dílo na kůlech

Klášter Plasy – Santiniho barokní dílo na kůlech

Chcete-li vidět zajímavou barokní architekturu a zažít ohromující dojem z monumentální klášterní stavby, která mimochodem stojí na bažinatém podloží bezmála 400 let – navštivte bývalý klášter cisterciáků v Plasích.

Nenechte se odradit vnějšími neopravenými omítkami (ostatně i ty mají nádech romantiky), postupná rekonstrukce probíhá pod dohledem Národního technického muzea a některé vnitřní prostory jsou přístupné.

V prvé řadě budete překvapeni velikostí areálu. My jsme volili pěší turistickou trasu od Manětína a nejprve jsme spatřili hospodářské budovy kláštera. Pak se nám otevřel úchvatný pohled na celý klášterní komplex. Sýpka, kostel, konvent, prelatura a hospodářské dvory jasně dokazují, že v době své největší slávy byl klášterní areál jeden z nejvýznačnějších v českých zemích.

Byl založen už v roce 1144, ale jeho největší rozkvět probíhal v období baroka. Opat cisterciáků  Evžen Tyttl – zadal úpravy slavným architektům té doby: Santinimu a Dientzenhofrovi. Zajímavostí je, že budova konventu stojí na dubových základech, které jsou ponořeny pod hladinou nivy řeky Střely. Vodní systém byl vytvořen kvůli bažinám. 5100 dubových kůlů drží rošt, na kterém bylo postaveno zdivo. Latinský nápis „Aedificium hoc sine aquis ruet“ („Bez vody se tato stavba zřítí“) upozorňuje budoucí generace, že kůly pouze pod vodou stavbu udrží, protože jen tehdy má dubové dřevo vlastnosti kamene.

Další raritou je systém vyhřívání budovy kolem Rajského dvora. Ten je vyvýšen o 4,5 m nad terénem. Podzemní chodba, která vede po obvodu stavby, ústí dvěma průduchy v přízemí. V létě se v chodbě kumuluje teplo, v chladnějších měsících teplý vzduch vniká průduchy do budovy. Chodba je jednou za rok přístupná pro návštěvníky a jde o velmi zajímavý zážitek.

A je toho ještě spousta, co může návštěvník při prohlídce kláštera spatřit. Například Santiniho nádherné samonosné schodiště. V horní části je freska Antonína Pinka, ve spodní části dvě vodní zrcadla, podle kterých je kontrolována výška vody u dřevěných kůlů.

Ve věži sýpky je originální hodinový stroj, který je sestaven bez šroubů. Ve spodní části naleznete patrovou kapli sv. Václava a sv. Máří Magdaleny. V konventu si můžete prohlédnout vybavenou barokní lékárnu, cisterciáci na začátku 18. století vyváželi i za hranice země oblíbený žaludeční lék – Plaský prášek a lékárnictví patřilo k oborům, kterým se věnovali.

Navštívíte-li klášterní areál v Plasích, jistě to i pro vás bude nevšední zážitek. Dozvíte se zajímavosti z historie a ze života řeholního řádu, uvidíte krásné památky barokní architektury. Spojíte-li tuto návštěvu i s turistikou, projdete si půvabnou přírodní krajinu Západních Čech. V Plasích je vlakové nádraží, odtud vlakem do Plzně není daleko a zakončit den v příjemné hospůdce večeří a natočenou „plzní“ není k zahození.

Klášter Plasy – Santiniho barokní dílo na kůlech

susenky

 

Reklama3 dole

Neverland – zážitkový magazín

Nezávislý magazín o zážitcích, cestování, zážitkové gastronomii, kulturních událostech a festivalovém dění. Tipy a články o jak využít volný čas a jak mít i zážitky  na které se dá vzpomínat.